Motto: ÚKOL MUSÍ BÝT SPLNĚN.

Informace o aktivitách KVV generála Rudolfa Severína Krzáka Jindřichův Hradec.

Ve středu 3. července 2019 oslavili příslušníci 4. brigády rychlého nasazení 25. výročí svého založení. Slavnostní nástup se konal na náměstí posádkového města Žatec.
Jednotka byla založena 1. ledna 1994 a její výcvik byl zahájen 1. července téhož roku. V současné době má brigáda čtyři prapory a téměř 2600 vojáků. Brigádě během pětadvaceti let velelo celkem deset velitelů. Všichni předchozí velitelé jsou dnes generálové a Jiří Šedivý a Aleš Opata se postupně stali náčelníky Generálního štábu AČR s hodností „armádní generál“.
Současný, desátý velitel, plukovník gšt. Josef Trojánek velí brigádě od letošního roku. Jeho vojenská kariéra odstartovala současně se vznikem této jednotky, tedy v roce 1994, kdy začínal jako zástupce velitele čety, prošel dalšími stupni velení a skončil jako velitel brigády. Útvary působí v posádkách Žatec (41. mpr), Tábor (42. mpr), (43. vpr) Chrudim a (44. lmopr) a Jindřichův Hradec.
Slavnostní ceremoniál odstartoval přesně ve 14.00 hodin, kdy přes náměstí v Žatci přeletěly dva bojové letouny JAS-39 Gripen. Náčelník Generálního štábu armádní generál Aleš Opata a velitel brigády plukovník gšt. Josef Trojánek poté uvítali ministra obrany Lubomíra Metnara, který provedl přehlídku nastoupených jednotek brigády rychlého nasazení.
„Jako voják vám do dalších let přeji především sílu, vysokou odolnost a entuziasmus – jako Aleš Opata vám všem přeji zdraví a ať se daří,“ popřál celé brigádě generál Aleš Opata, který byl také jedním z velitelů brigády.
Spolu s vojáky 44. Lmopr. se aktu zúčastnila i delegace Klubu výsadkových veteránů generála Rudolfa Severína Krzáka.
bojový prapor bbrn (1).jpg
nástup-4.brn.jpg
ministr Metnar dekoruje.jpg
V sobotu 6. července 2019 se v rámci oslav v obci Plavsko, na samotě Nový Dvůr, kde se narodil národní hrdina Josef Kholl, uskutečnilo pietní shromáždění u příležitosti odhalení pamětní desky tomuto významnému vojákovi, který zahynul v bojích o Dukelský průsmyk. Byl to československý důstojník, který se v době okupace se zapojil do ilegální vojenské organizace Obrana národa na Berounsku.
Po odhalení činnosti ilegální skupiny se Josefu Khollovi podařilo uniknout přes Slovensko, Maďarsko a Jugoslávii a přihlásit se u československých vojenských jednotek na Blízkém východě. Zde se zúčastnil tažení v Západní poušti, v Sýrii a v Libyi. Bojoval rovněž u Tobruku a zúčastnil se protivzdušné obrany Haify.

Armádní generál Ludvík Svoboda o této události napsal: „Hyrowa hora byla poslední a nejzávažnější překážkou na cestě k naší hranici. Vyžádala si mnoho obětí. Hrdinskou smrtí tam padl i velitel 1. praporu štábní kapitán Kholl. Byl to výtečný velitel, odvážný, dobrý, spravedlivý, vzácný člověk. Dobře si vždy v bojí počínal. Svůj prapor dovedl až na vrchol Hyrowy hory. Při jejím obsazování byl úlomkem granátu zasažen přímo do hlavy."
Památku tohoto významného rodáka si na místě připomnělo na padesát místních občanů, legionářů a členů Klubu výsadkových veteránů a Klubu historie letectví.
Slavnostní setkání pokračovalo v obci, která slaví 640 výročí své existence. Následovalo otevření výstavy o životě gen. J. Kholla v budově Obecního úřadu, kterou připravilo Muzeum Jindřichohradecka. Setkání pokračovalo pietním shromážděním u pomníku hrdiny v místním parku. Celou akci zabezpečili vojáci 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce.
Kol. Petr Čejka
kladení věnců.jpg
Pamětní deska.jpg
pomník Josefa Kholla.jpg
Oslava výročí v Jindřichově Hradci

Ve středu dne 10. července proběhla u 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci oslava 25. výročí založení 4. brn. Slavnostní nástup spojený s předáním čestných odznaků a ocenění, byl využit k předání pamětního odznaku generála Josefa ERETA, patrona útvaru, do sbírek Muzea Jindřichohradecka. K tomuto dni zároveň muzeum otevřelo výstavku o životě významného československého vojáka a vlastence.
Setkání se zúčastnili potomci z rodiny pana generála. Za armádu byli přítomni, velitel pozemních sil generál Kopecký, generál Náhončík, plukovník Jašek (bývalí velitelé praporu) a další hosté.
Součástí slavnostního programu, bylo také otevření nové tělovýchovné haly, kterou otevřel olympijský vítěz – judista Krpálek, se kterým po ukončení pobesedovali také příslušníci praporu. Klub výsadkových veteránů byl reprezentován účastí své delegace.
Kol. Petr Čejka
04.09.2021 17:50:13
Klub výsadkových veteránů Prostějov, z.s.

Znak KVV Prostějov

Odznak KVV Prostejov od roku 2002.JPG

Union European Paratroopers

Union European

Union European

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one